LÄNKAR

Här hittar du en rad bra länkar till föreningar anslutna till Djurskyddet Sverige samt övriga föreningar, kattpensionat, veterinärer m.m.

Föreningar anslutna till Djurskyddet Sverige:
http://www.djurskyddet.se/
Föreningar som omplacerar djur, katter, hundar m.m

Stockholm
Djurskyddet Hundfrämjandet Tumba, Telefon: 08-531 883 48, Hemsida: http://www.hundframjandet.com

Gävleborg
Djurskyddet Bollnäs-Ovanåker, Telefon: 0278-331 90, Hemsida: http://www.djurskyddetbollnas-ovanaker.se
Djurskyddet Djurskyddet Bill & Bull i Söderhamn, Telefon: 0278-331 90, Hemsida: http://www.djurskyddetbillochbull.se/
Djurskyddet Norra Hälsingland (Bjuråker), Telefon: 070-222 31 02, 076-785 07 63

Halland
Djurskyddet Falkenbergortens Djurskyddsförening, Telefon: 0346-241 14, Hemsida: http://www.falkenbergsdjurskydd.se
Djurskyddet Kattfotens Katthem Halmstad, Telefon: 0739-07 40 01, Hemsida: http://www.kattfoten.se
Djurskyddet Norra Halland, Telefon: 0340-65 50 75. Hemsida: http://www.djurskyddet.se/norrahalland

Jönköping
Djurskyddet Eksjö, Telefon: 0381 – 320 40, Hemsida: http://www.djurskyddet-eksjo.se

Kalmar
Djurskyddet Kalmar,Kalmar Djurhem, Telefon: 0480-219 74, Hemsida: http://www.kalmardjurhem.se
Djurskyddet Oskarshamn, Telefon: 0491-188-15, Hemsida: http://www.katthemmet.info.se
Djurskyddet Västervik, Telefon: 0490-305 18, Hemsida: http://www.djurskyddetvastervik.se

Skåne
Djurskyddet Helsingborg, Telefon: 042-93234, Hemsida: http://www.djurskyddet.se/helsingborg
Djurskyddet Landskrona, Telefon: 073-804 96 44, Hemsida: http://www.djurskyddetlandskrona.se
Djurskyddet Malmö, Telefon: 0703 11 24 40, Hemsida: http://www.djurskyddetmalmo.se
Djurskyddet Skånekatten, Telefon: 070-766 43 46, Hemsida: http://www.skanekatten.se
Djurskyddet Ängelholm/Bjäre, Telefon: 076-140 49 00 , Hemsida: www.djurskyddet.se/angelholm-bjare

Södermanland
Djurskyddet Eskilstuna, Telefon: 070 46 703 36, Hemsida: http://www.djurskyddet-eskilstuna.se
Djurskyddet Mariefred, Telefon: 0159-123 33, Hemsida: http://www.djurskyddetmariefred.se
Djurskyddet Nyköping, Telefon: 0155-21 76 32, Hemsida: http://www.finntorpskatthem.se
Djurskyddet Strängnäs, Telefon: 070-880 54 42, Hemsida: http://www.djurskyddet.se/strangnas

Uppsala
Djurskyddet Hitta Katten Enköping, Telefon: 0171- 44 19 60, Hemsida: http://www.hittakatten.com 
Djurskyddet Uppsala Län, Telefon: 070 856 64 23, Hemsida: http://www.djurskyddet.se/uppsala

Värmland
Djurskyddet Westra Värmland (Arvika), Telefon: 0722 33 38 10, Hemsida: http://www.djurskyddet.se/westrawermland
Djurskyddet Karlstad, Telefon: 054-53 47 06, Hemsida: http://www.djurskyddetkarlstad.se
Djurskyddet Kristinehamn, Telefon: 0550-151 55 Hemsida: http://www.djurskyddetkristinehamn.se
Djurskyddet Sunne, Telefon: 072-530 73 77, Hemsida: http://djurskyddetsunne.cybersite.se/
Djurskyddet Säffle-Åmål, Telefon: 070-58 38 145,Hemsida: http://www.djurskyddet.se/saffleamal
Djurskyddet Filipstad, Telefon: 073-513 84 98 

Västerbotten
Djurskyddet Västerbotten (Umeå), Telefon: 090-14 21 11, Hemsida: http://djurskyddet.umea.com
Djurskyddet Skellefteå, Telefon: 070-27 00 392, Hemsida: http://djurskyddetskelleftea.se
Djurskyddet Åsele Katthem Kurrlyan, Telefon: 0941-45123

Västernorrland
Djurskyddet Katthjälpen Alla vill leva i Sundsvall, Telefon: 073-04 46 066, Hemsida: http://www.katthjalpen.se

Västmanland
Djurskyddet Köping Kattvännerna, Telefon: 0221-289 12, Hemsida: http://www.freewebs.com/djurskyddetkoping
Djurskyddet Västerås Huskatten, Telefon: 021-18 95 98, Hemsida: http://www.huskatten.com

Västra Götaland
Djurskyddet Bohuslän, Telefon: 0761-17 77 81, Hemsida: http://www.djurskyddetbohuslan.se
Djurskyddet Göteborg, Telefon: 031-88 88 80, Hemsida: http://www.djurskydd.com 
Djurskyddet Skaraborg (Töreboda), Telefon: 0739-242 672, Hemsida: http://www.djurskyddet.se/skaraborg
Djurskyddet Skövde Katthem, Telefon: 073-703 70 31, Hemsida: http://www.skovdekatthem.se

Örebro

Östergötland
Djurskyddet Fiahemmet Norrköping, Telefon: 011-17 30 69, Hemsida: http://www.fiahemmet.se
Djurskyddet Linköpings Djurskyddsförening, Telefon: xx-xxxxxx, Hemsida: http://www.linkopingsdjurskydd.se
Djurskyddet Mjölby, Telefon: 0142-36 11 02 

Övriga föreningar:

Rädda Djuren, Hemsida: http://raddadjuren.org/
Djurskyddet Föreningen Djurhjälpen Vaxholm, Telefon: 08-541 333 36, Hemsida: http://www.djurhjalpen.nu
Djurskyddet Hudiksvalls Kattsamarit, Telefon: 0650-999 18, Hemsida: http://hem.passagen.se/hudiksvallskattsamarit
Djurskyddet Göteborgs Katthjälp, Telefon: 031- 130 697, Hemsida: http://www.goteborgskatthjalp.com
Djurskyddet Örebro, Telefon: 019-21 14 64, Hemsida: http://www.djurskyddet.se/orebro
Akutgruppen Stockholm, http://www.akutgruppen.com
Djurfrämjandet Stockholm, http://www.chival.se/index.htm
Djurhemmet Tassebo Helsingborg, http://www.djurhemmet-tassebo.se
Djurhemmet Tigerharen, http://www.tigerharen.org
Ekerö Katthem, http://www.kattjourhem.dinstudio.se/
Fisksätra Katthem, http://fisksatrakatthem.nu
Föreningen Gefle katthem, http://www.geflekatthem.se
Föreningen Samvetet Uppsala, http://www.samvetet.com
Föreningen Spinnhuset Hallsberg, http://www.spinnhuset.com
Föreningen Stadskatten Stockholm, http://www.stadskatten.org/
Föreningen Södertälje Katthem, Telefon: 08-550 320 00, Hemsida: http://sodertaljekatthem.ning.com/
Gottlands Katthem, http://www.gotlandskatthem.com
Gästrike Katthem, http://www.gastrike-katthem.se
Hittekatten Piteå, http://www.hittekattenpitea.se
Husdjursföreningen Fyra tassar Krylbo, http://www.fyratassar.nu
Katthemmet Kompis, http://katthemmetkompis.se
Katthemmet Nyköping (Djurskyddet), http://home.swipnet.se/katthemmetnykoping
Katthjälpen Malmö, http://www.katthjalpen.nu
Kattjouren, http://www.kattjouren.nu
Livlinan, http://www.livlinan.be/Webbplats/Valkommen.html
Nynäshamns Kattförening, http://www.nynaskatthem.se
Stockholms Katthem, http://www.katthemmet.nu
Sundsvalls Djurhem, http://www.sundsvallsdjurhem.se
Tasseland Stockholm, www.tasseland.se
Örebro Katthem, http://www.orebrokatthem.com

Kattpensionat:

Björkdalens Djurpensionat (katter,fåglar,smådjur), Kolatorp,Haninge, http://www.bjorkdalens.se
Olofssons Djurcenter (hund och kattpensionat), Bergshamra, http://www.olofssonsdjurcenter.se
Hammarby Prästgårds Kattpensionat, http://www.kattpensionatet.se
Kattpensionat Stallbacken, http://www.stallbacken.se
Skogsgläntan Sala, http://www.skogsglantan.info
Wiksunds Kattpensionat, http://www.wiksundskattpensionat.se
Värmdö Hund- och Kattpensionat, http://www.varmdohundokatt.se

Bra kattsidor:

Kattpolisen i Fokus, http://kattpolisen.ifokus.se
Hittekatter i Fokus, http://hittekatter.ifokus.se
Hittekatten, http://www.hittekatten.se 
Spinn, http://katt.nu
Svenska katters sida, http://www.katter.nu
Kattens status, http://www.kattstatus.se
Mera om kattens status, http://www.kattstatus.wordpress.com

Veterinärer:

Animalen Södertälje Trosa, http://www.animalen.se 
Arninge Djurklinik, http://www.arningedjurklinik.se 
Bollmora veterinärklinik, http://www.bollmoravetklinik.se 
Djurakuten Stockholm, http://www.djurakuten.se 
Djurkliniken Farsta Centrum, http://dkfc.se
Djurkliniken Roslagstull, http://www.djurklinikenroslagstull.se
Giftinformationscentralen Husdjur, http://www.giftinformation.se/intro.asp?CategoryID=6334 
Haninge Djurklinik, http://www.haningedjurklinik.se 
Regiondjursjukhuset Strömsholm, http://www.regdjsh.se 
Rinkeby Djurklinik, http://www.rinkebydjurklinik.se
Stockholms Regiondjursjukhus, http://www.djursjukhus-sthlm.se 
Södra Djursjukhuset Kungens Kurva, http://www.sodradjursjukhuset.se 
Tyresö Djurklinik, http://www.tyresodjurklinik.se 
Universitetsdjursjukhuset Ultuna, http://smallanimals-kirmed.slu.se 
Vikdalens hemveterinär, http://www.vikdalenshemveterinar.se

Kattmat, prylar mm:

Fina kattkort,tavlor mm., http://originellaoriginal.se

Kattregistret:

Svenska kennelklubben, www.skk.se
Svenska kennelklubben ägarregistret, http://kennet.skk.se/agarreg

Sök jobb enkelt på Jobrapido:
Jobb med Jobrapido